خانه
 

ورود به سایت 
نقش فرهنگی مساجد در جامعه

 

نقش فرهنگی مساجد درجامعه و نقش و اهمیت کتابخانه در مساجد مورد بررسی قرار می گیرد.

نقش فرهنگی مساجد در جامعه

بدون شک اقامه نماز و سایر عبادات منحصر به مکان خاصی نیست، بلکه می توان در هر مکانی انجام داد. آنچه باعث شد که برگزاری نماز به صورت جمعی و جماعت در مساجد مورد تاکید فراوان قرار گیرد، اهداف بهتر و بالاتری است که دین مبین اسلام آن را تعقیب می کند.

مساجد در طول تاریخ اسلام نه فقط محل عبادت و مناجات، بلکه پایگاه تصمیم گیری مهم سیاسی، اقتصادی، نظامی و مرکز نشر معارف دینی و کانون تربیت انسان های متعهد و جایگاه حل معضلات امت اسلامی و محور وحدت مسلمانان و پشتوانه محکمی برای حکومت اسلامی بوده است. به عبارت دیگر مساجد در قالب کانون، فعالیت های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، قضایی و آموزشی محسوب می شده است. از آغاز اسلام تا چند قرن بعد، از مساجد به صورت مدرسه ی آموزشی استفاده می کردند و با پدیده ای به نام مدرسه روبرو نبوده اند.

تشکیل کتابخانه در مسجد

تشکیل کتابخانه یکی از فعالیتهای جانبی مسجد است که از زمان های خیلی دور در مساجد کشورهای اسلامی مرسوم بوده است و تا کنون نیز ادامه دارد. این کار تاثیر فراوانی در بالا بردن سطح علمی نمازگزاران و مسلمانان داشته است.

برای محل کتابخانه و سالن مطالعه نباید از فضای اصلی مسجد استفاده کرد چون از لحاظ شرعی مشکل دارد. بنابراین ضروری است که در نار مسجد محلی برای کتابخانه و سالن مطالعه در نظر گرفته شود.

با تشکیل کتابخانه و انجام کارهای مربوط به آن تاثیر فراوانی در ترویج فرهنگ کتاب خوانی در بین جوانان و نوجوانان داشته باشد و سطح معلومات آنها را بالا ببرد. 

 
 

نظرسنجی

نظر شما در مورد محتوای سایت مسجد چیست؟
 

حاضرین در سایت

هم اکنون 1 مهمان آنلاین

تاریخ

پنج شنبه
آبان
1393
01

بخش قرآنی

جدیدترین لینک‌ها

مراسم مذهبی

جدیدترین دانلودی‌ها

آموزش

 
   
   
   

نقل مطالب سايت، فقط با ذكر منبع بلامانع است. © 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای مسجد امام حسن مجتبی -كانون امام حسن مجتبی- استان تهران. محفوظ می باشد.